ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

آماده سازی داده ها 5- بررسی متغیر ها

توزیع نامناسب داده ها

ابتدا به این نکته اشاره می کنم که ما داده ها را به این دلیل که توزیع آن مورد پسند ما نیست، حذف نمی کنیم. پس منظور از توزیع نامناسب داده ها چیست؟ توزیع نامناسب مربوط به متغیر هایی هستند که واقعاً اطلاعات مفیدی را در اختیار ما نمی گذارند. اجازه دهید با یک مثال موضوع را روشن نمایم. بیایید متغیر q4 را بررسی کنیم از آنجا که این یک متغیر ترتیبی است، مطابق آموزش قبلی جدول فراوانی و نمودار میله ای آنرا رسم می‌کنیم.

.frequencies q4/barchart

Description: http://spss19.ir/image/s%20spss-data-preparation-inconvenient-distribution.png

از نظر فنی هیچ اشکالی در این متغیر وجود ندارد با این حال همه پاسخ دهندگان، پاسخ مشابهی را به این سوال داده اند که باعث می شود این متغیر واقعاً اطلاعات مفیدی برای ما نداشته باشد. پس ما باید این متغیر را از فایل داده حذف کنیم و یا حداقل آنرا از تحلیل حذف نماییم. نمونه های متفاوت و نامحسوس تری از توزیع های نامناسب، توزیع هایی هستند که خیلی غیر معمول هستند که داده ها واقعاً آن چیزی را کا ما بدنبال آن هستیم را نشان نمی دهند.

دسته های کوچک

حال متغیر nation را بررسی می کنیم. این یک متغیر اسمی است لذا ما توزیع فراوانی و نمودار میله ای آن را  بررسی می کنیم.

frequencies nation/barchart.

Description: http://spss19.ir/image/s%20spss-data-preparation-small-categories.png

مجدداً می بینیم که در این متغیر نیز هیچ اشکال فنی وجود ندارد اما در تحلیل، دسته های کوچک معمولاً نامطلوب هستند. برای مثال میانگین قیمت اتاقها را برای ملیت های مختلف با اجرای دستور زیر بررسی می کنیم.

means rprice by nation.

جدول نتایج بسیار بزرگ است و تعداد زیادی میانگین بر اساس تنها 1 یا 2 و یا 3 پاسخ دهنده محاسبه شده است. علاوه بر این داشتن تعداد زیادی دسته بندی های کوچک باعث پیچیدگی برخی از فرآیندهای آماری می شود. در این تمرین ما دسته های کوچک را با هم تحت عنوان "دیگر ملیت ها" ادغام می کنیم.

کد گذاری نامطلوب

یک نمونه از کد گذاری نامطلوب در متغیر q5 وجود داردq5  یک متغیر ترتیبی است بنابراین ما جدول فراوانی و نمودار میله ای آن را اجرا می کنیم.

frequencies q5/barchart.

Description: http://spss19.ir/image/s%20spss-data-preparation-frequencies-reverse-coding.png

در نگاه اول این متغیر خوب به نظر می رسد. ما باید مقدار 6 را به عنوان مقدار گمشده در نظر بگیریم و برخی از مقادیر گمشده سیستمی نیز وجود دارد اما در مجموع تعداد آنها زیاد نیست. نمودار میله ای نیز خوب به نظر می رسد. توزیع نامناسب و یا دسته های کوچک نیز نداریم. با این حال توجه کنید که در اینجا کمترین مقدار (1) به نظر مثبت تر اشاره دارد (خیلی خوب). خوب این واقعاً اشتباه نیست اما برای متغیر های ترتیبی ما معمولاً مقادیر بالاتر را برای اشاره به مقدار زیاد تر و یا نظر مثبت تر بکار می بریم. اهمیت این موضوع موقعی بیشتر مشخص می گردد که ما می خواهیم این متغیر ها را با یک طرح کد گذاری دیگر مقایسه کنیم.

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت