ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

آماده سازی دادها: 2) بررسی اولیه داده ها.

 

Description: http://spss19.ir/image/s%20spss-data-preparation-case-count.png

تعداد پاسخ دهندگان و تعداد متغیر ها در SPSS

اولین چیزی که ما در مورد فایل داده ها می خواهیم بدانیم ابعاد داده هاست این که فایل داده شامل چند متغیر است و چند پاسخ وجود دارد . برای شمارش سریع تعداد پاسخ ها،  یک سلول را در Data view انتخاب می کنیم و دکمه  Description: http://spss19.ir/image/arrow.png +  Description: http://spss19.ir/image/ctrl.png را فشار می‌دهیم. و شماره آخرین پاسخ را می بینیم.

در فایل hotel_evaluation.sav  ما 601 پاسخ داریم. اگر همین روش را در مورد متغیر ها بکار بریم می بینیم که در این فایل 13 متغیر وجود دارد. از آنجا که ممکن است در برخی از موارد تعدادی از پاسخ ها و یا متغیر ها را حذف کنیم بهتر است در یک فایل Syntax یاداشتی در باره ابعاد فایل اصلی بنویسیم. مانند شکل زیر.

Description: http://spss19.ir/image/spss-data-preparation-case-count-comment-in-syntax.png

متغیر شناسه (منحصر بفرد) پاسخ ها

فایلهای داده ممکن است یک متغیر تحت عنوان شناسه پاسخ داشته باشند. در حقیقت یک متغیر با مقادیر متمایز برای هر پاسخ. البته در برخی از فایلها ممکن است دو یا چند متغیر به عنوان شناسه پاسخ ها در نظر گرفته شود. سه دلیل برای داشتن شناسه منحصر بفرد برای پاسخ ها وجود دارد. اولاً اگر بعضی از متغیر های نامربوط را از داده ها حذف کردیم بعداً می توانیم دوباره آنها را بهم متصل کنیم. ثانیاً اگر یک پاسخ دارای مقادیر نامربوط باشد می توانیم فقط همین مورد را اصلاح کنیم و ثالثاً یک شناسه منفرد ممکن است در منابع داده متعددی شامل رکورد های مشابه استفاده شود. بنابراین می توان داده‌های فایلهای مختلف را با هم ادغام نمود. در این مثال به نظر می رسد فایل  hotel_evaluation.sav  دارای شناسه منحصر بفردی برای هر پاسخ می باشد. اما باید مطمئن شویم که هر شناسه فقط یکبار استفاده شده است. برای این کار در پنجره Syntax  از دستور AGGREGATE  استفاده می کنیم.

Description: http://spss19.ir/image/s%20syntax%20AGGREGATE.png

پس از اجرای دستور فوق جدول زیر در خروجی SPSS نمایش داده می شود.

Description: http://spss19.ir/image/s%20spss-data-preparation-frequencies-unique-id.png

جدول فراوانی نشان می دهد که تنها ارزش این متغیر مقدار 1 است. از این رو ما در واقع یک شناسه منحصر به فرد برای هر پاسخ داریم . در صورتی که این شناسه وجود نداشت، قبل از اینکه هر کار دیگری را بخواهیم روی داده ها انجام دهیم بهترین گزینه این است که شناسه را ایجاد  کنیم. پنجره Syntax زیر، فرمان لازم برای انجام آن را نشان می دهد. استفاده از تعداد خروجی ها در پنجره Data view با فرمان $casenum  انجام پذیر است.

Description: http://spss19.ir/image/s%20syntax%20casenum.png

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت