ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

بررسی اجمالی ویژگی های SPSS

SPSS نرم افزاری است که برای ویرایش و تجزیه و تحلیل انواع مختلف داده ها بکار می‌رود. داده هایی که ممکن است از منابع مختلفی مانند: تحقیقات علمی، پایگاه داده مشتریان، منابع اینترنتی و ... گرفته شده باشند.

SPSS می‌تواند تمام فرمت های فایلهایی مانند اکسل، فایل های متنی ساده و  پایگاه داده‌ی رابطه‌ای(SQL)  که معمولا برای داده های ساخت یافته استفاده می‌شود را فراخوانی کند.

در SPSS سه پنجره اصلی و چندین پنجره فرعی وجود دارد. پنجره های فرعی پنجره هایی هستند که در مواقع ضروری برای ویرایش اطلاعات پنجره‌های اصلی از آنها استفاده می‌شود و به تنهایی ماهیت یک پنجره مستقل را ندارند.

 پنجره  Data view

بعد از باز کردن فایل داده ها، SPSS داده ها را در نمایی بشکل یک صفحه گسترده همانند شکل زیر نشان می دهد. برای استفاده بهتر از این آموزش از فایل Employee data.sav که در سی دی همراه کتاب موجود است استفاده کنید.

Description: http://spss19.ir/image/employee%20s.jpg

این صفحه data view نام دارد که همیشه مقادیر داده ها را نشان می دهد. توضیحات بیشتر از معنای دقیق متغیر ها و مقادیر داده ها را می توان در صفحه گسترده بعدی که  Variable View  نام دارد، مشاهده کرد.

 

SPSS Variable View

Description: http://spss19.ir/image/variable%20s.jpg

هر فایل داده در SPSS دارای یک صفحه گسترده دوم است که Variable view نام دارد. این صفحه اطلاعاتی درباره معنای متغیر ها و مقادیر داده را در اختیار ما می گذارد. برای آن دسته از کابرانی که با SPSS آشنایی ندارند ممکن است که این صفحات شبیه دو صفحه مجزا در اکسل باشد اما در حقیقت این صفحات به شدت با همدیگر مرتبط می‌باشند.

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت