ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

بررسی ویژگی های اصلی SPSS

با توجه به توضیحات بالا ما یک دید کلی نسبت به SPSS پیدا کردیم. حالا می خواهیم ببینیم در SPSS چه کارهایی را می توان انجام داد SPSS برا ی انجام پروژه های معمولی یک نرم افزار فوق العاده است. یک از مزایای این نرم افزار این است که قابلیت باز کردن انواع فایلهای داده چه با فرمت خود SPSS و چه با برخی فرمت های دیگر را دارد. همچنین قابلیت ویرایش داده ها و محاسبه پارامترهایی مانند مجموع، میانگین و میانه را برای مقادیر داده ها درستونها و یا ردیف ها داردSPSS  گزینه بسیار خوبی برای عملیات پیچیده‌تر نیز دارد.

ایجاد جداول و نمودارهایی حاوی فراوانی ها یا انواع گزارشهای آماری بر روی مقادیر داده و یا بر روی متغیر ها از دیگر قابلیت های این نرم افزار است.

اجرای آزمون های آماراستنباطی مانند آنوا، رگرسیون و تحلیل عاملی بوسیله نرم افزار SPSS  براحتی قابل انجام است.

دخیره داده ها و خروجی تحلیل ها در طیف گسترده ای از فرمت های مختلف نیز امکان‌پذیر می باشد.

حال نگاهی دقیقتر به این ویژگی ها می اندازیم.

فراخوانی داده ها

Spss  دارای یک فرمت فایل مخصوص به خود است. فرمت های دیگری که براحتی قابل فراخوانی هستند عبارتند از فایلهای Excel، فایلهای متنی ساده (txt)، SQL، Stata  و SAS

فایلهای داده غالباً در فرمت فایلهای Excel ذخیره می شوند که براحتی قابل فراخوانی و تحلیل در Spss هستند.

ویرایش داده ها

در تحقیقات دنیای واقعی، معمولاً داده های خام قبل از اینکه به طور صحیح تجزیه و تحلیل شوند، نیاز به ویرایش دارند. به عنوان مثال در نظر گرفتن میانگین ها و یا مجموع داده ها به عنوان متغیر های جدید، باز سازی ساختار داده ها یا شناسایی و حذف مشاهدات پرت از جمله مواردی است که قبل از تحلیل انجام می شود. برای سریعتر انجام شدن کارها در نرم افزار SPSS بسیاری از توابع عددی، توابع رشته ای، توابع تاریخ و سایر روال های مفید وجود دارد.

 جداول و نمودارها

تمام جداول و نمودارها را می توان براحتی در SPSS ایجاد کرد. تنها نقطه ضعف SPSS  این است که نمودارها در SPSS شکل زیبایی ندارند. یک راه خوب برای رفع این نقطه ضعف اضافه کردن الگوهای نمودار به SPSS است. البته این کار به کمی تخصص و تلاش نیاز دارد.

Description: http://spss19.ir/image/chart%20s.jpg

آمار استنباطی

SPSS  شامل همه آزمون های آماری پایه و تجزیه و تحلیل های چند متغیره نظیر آزمون t، آزمون مربع کای، آنوا، آزمون همبستگی و دیگر مقیاس‌های وابستگی، رگرسیون، آزمونهای ناپارامتری، تحلیل عاملی و تحلیل خوشه ای می باشد. که در آموزشهای بعدی این آزمونها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت