ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

برچسب مقادیر در پنجره Vriable View

برچسب مقادیر در پنجره Vriable View

توجه داشته باشید که برخی از اطلاعات در Vriable view مخفی هستند. به عنوان مثال با باز کردن سلولهای ستون Values  می توانیم این اطلاعات مخفی را ببنیم.

Description: http://spss19.ir/image/spss-value-labels-example%20s.png

این برچسب های مقادیر نشان می دهد که فردی با مقدار 1 در متغیر education_type فردی تحصیلات رشته حقوق است. به همین منوال Economy بوسیله مقدار 2 نشان داده شده است و الی آخر. برای درک بهتر این مطلب به پنجره Data view برمی گردیم.

برچسب مقادیر داده در پنجره Data View

توجه کنید که اولین سطر این پنجره مربوط به شخصی است که در سال 1950 به دنیا آمده و کد نوع تحصیلات وی 1 می باشد. در بررسی این مورد چیزی شبیه به شکل زیر را داریم.

Description: http://spss19.ir/image/spss-data-view-values%20s.png

حال با کلیک بر روی آیکون مقادیر برچسب Description: http://spss19.ir/image/spss-show-value-labels-icon.png  (یا Description: http://spss19.ir/image/spss-show-value-labels-in-data-view-old-spss-versions.png  در ورژن های قدیمی تر SPSS ) در نوار ابزار می توانید مقدار برچسب را ببنید مانند شکل زیر:

Description: http://spss19.ir/image/spss-data-view-value-labels%20s.png

نتیجه گیری:

در این آموزش ما دو برگ نشان از پنجره ویرایشگر داده را بررسی کردیم. در پنجره Data view ما مقادیر داده ها را (سلولها) مشاهده کردیم. هر ستون به عنوان یک متغیر و هر سطر نشان دهنده یک پاسخ بود. سپس پنجره variable view  را که اطلااعاتی درباره معنای متغیرها به ما می داد را بررسی کردیم. اینها دو جزء اصلی از چیزی است که ما آنرا داده می نامیم. هر بار که محتویات پنجره ویرایشگر داده را ذخیره می کنیم، ما همیشه هر دو جزء را به عنوان یک فایل ذخیره می کنیم. نتیجه این ذخیره کردن یک فایل SPSS یا .sav به عنوان پسوند نام فایل است. پنجره ویرایشگر SPSS یکی از سه پنجره SPSS است. در آموزش بعدی دومین پنجره SPSS را که پنجره Syntax نام دارد را بررسی می‌کنیم.

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 
 
 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت