ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

تغییر خصوصیات متغیر 3- نوع متغیر

در SPSS سه روش برای تغییر نوع متغیر وجود دارد. در ادامه با چند مثال این روشها را بررسی می کنیم.

چرا نوع متغیر در SPSS را تغییر می دهیم؟

آنچه شما می توانید با یک متغیر انجام دهید به نوع متغیر و تا حدودی به فرمت آن نیز بستگی دارد. برای مثال، شما می توانید زیر رشته هایی را برای متغیر های رشته ای تعریف کنید در حالیکه این عملیات برای متغیر های عددی مقدور نمی باشد. و یا اینکه برای محاسبه زمان شما باید از متغیر های زمان و متغیر های تاریخ مناسب استفاده کنید. در برخی از موارد شما ممکن است بخواهید بر روی متغیری که با نوع و یا فرمت فعلی آن چنین عملیاتی غیر ممکن است، این عملیات را انجام دهید. در این گونه موارد شما نیاز دارید که نوع متغیر را تغییر دهید.

تغییر نوع متغیر در Spss

ابتدا دقت کنید که واقعاً فقط دو نوع متغیر در SPSS  وجود دارد. متغیر های رشته ای و عددی. در SPSS16 می توان از دستور ALTER TYPE برای تغییر نوع متغیر استفاده کرد. به یاد داشته باشید که این دستور نام اصلی متغیر را بازنویسی می کند و در صورتی که نتواند درخواست تغییر نوع متغیر را انجام دهد، این متغیر به عنوان یک متغیر گمشده سیستمی شناخته می شود. به هر حال می توانید بوسیله گرفتن نسخه پشتیبان و کار با syntax از این قبیل مشکلات جلوگیری کنید. همچنین می توانید از گزینه ابزار پشتیبان گیری متغیر ها قبل از اجرای دستور ALTER TYPE جهت جلوگیری از حذف متغیر، استفاده کنید.

مثالهایی برای دستور ALTER TYPE

Description: http://www.spss19.ir/image/s%20SYNTAX%20CONVERT%20BIRTHDAY.png

توابع رشته ای و عددی Spss

یک روبکرد کلاسیک برای تبدیل متغیر های عددی به رشته ای استفاده از تابع STRING است. دقت کنید که متغیر های رشته ای جدید ( در مقایسه با متغیر های عددی) ابتدا بوسیله دستور STRING باید ایجاد شوند. تبدیل متغیر های رشته ای به عددی بوسیله تابع NUMERIC انجام می شود.

مثالهای فرامین syntax برای متغیرهای رشته ای و متغیر های عددی در SPSS

Description: http://www.spss19.ir/image/s%20syntax%20convert%20variable.png

دستور  AUTORECODE  و توابع مربوط به تغییر برچسب مقادیر در SPSS

نهایتاً متغیر های رشته ای با فرمان AUTORECODE می توانند به متغیر های عددی تبدیل شوند. همه مقادیر متمایز رشته ای به عنوان برچسب مقادیر در متغیر عددی جدید وارد می شوند. AUTORECODE اغلب برای متغیر های رشته ای با مقادیر تکراری زیاد بکار می رود و در نظر گرفتن برچسب مقادیر به عنوان مقادیر رشته ای جدید با استفاده از دستور VALUELABELS انجام می شود. دقت کنید که قبل از استفاده از این ستور، متغیر رشته ای جدید باید بوسیله دستور STRING ایجاد شود.

مثالهای فرامین Syntax ، دستورات Valuelabels و Autorecode

Description: http://www.spss19.ir/image/s%20syntax%20declare%20new%20string.png

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل آماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت