ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

تنظیم برچسب متغیرها

تنظیم برچسب متغیر با فرامین Syntax

مدیریت برچسب متغیرها و مقادیر بدون استفاده از Syntax کار زیادتری را طلب می کند. در این آموزش یاد می گیریم که چگونه این کار را به نحو موثرتری انجام دهیم.

تغییر برچسب متغیر در SPSS

همانند دیگر قسمتهای دیکشنری SPSS گزینه Paste برای تغییر برچسب متغیرها وجود ندارد. تغییر و یا اضافه کردن برچسب مقادیر به آسانی با دستور VARIABLE LABELS  قابل انجام است. گرچه همیشه لازم نیست، اما توصیه می شود برچسب را در داخل علامت نقل قول بنویسید. اگر بیش از یک متغیر را می خواهید با یک دستور برچسب بزنید از علامت اسلش (/) برای جدا کردن آنها استفاده کنید.

مثالهای Syntax   برچسب متغیر ها در SPSS

Description: http://www.spss19.ir/image/s%20syntax%20variablr%20lables.png

 تغییر برچسب مقادیر در SPSS

دستور VALUE LABELS باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد زیرا این دستور ابتدا همه برچسب مقادیر را حذف می کند و سپس برچسب های مورد نظر شما را اضافه می‌کند که معمولاً باعث اشتباه می شود. این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است.اغلب ADD VALUE LABELS گزینه بهتری برای تغییر و یا اضافه کردن برچسب مقادیر است. توجه کنید که در هر دو دستور، می توان دستور را بطور همزمان برای چندین متغیر بکار برد. این با عث صرفه جویی زیادی در وقت می شود علی الخصوص وقتی که این دستورات را با TO و ALL ترکیب می کنیم.

توجه کنید که برچسب مقادیر باید در علامت نقل قول باشند. اگر خود برچسب نیز دارای علامت نقل قول باشد باید از علامت نقل قول بصورت تو در تو استفاده کنیم. به طور خلاصه نقل قول های دیگری می تواند در اطراف برچسب ها شامل نقل قول استفاده شوند.

مثال Syntax برچسب مقادیر

Description: http://www.spss19.ir/image/s%20syntax%20values%20lables.png

 

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل آماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت