ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

ذخیره داده ها و خروجی های SPSS

گفتیم که داده ها و خروجی ها در انواع فرمت ها مانند Excel، فایل‌های متنی،  Stataو SAS قابل ذخیره شدن هستند. گزینه هایی که برای ذخیره فایلهای خروجی وجود دارد از این هم بیشتر است. نمودارها را می توان با copy و  past با فرمت .png بعنوان عکس ذخیره نمود. برای جداول معمولاً فرمت متنی استفاده می شود زیرا فرمت متنی اغلب طرح ظاهری جدول، فونتها و مرزهای جداول را حفظ می کند. علاوه بر کپی کردن آیتم های تکی فایلهای خروجی می توان همه فایل خروجی را در قالب هایی مانند .pdf ، HTML ، MS WPRD  و برخی فرمتهای دیگر ذخیره نمود. یک استراتژی خوب برای نوشتن یک گزارش، ایجاد فایل خروجی SPSS  با جداول و نمودارهاست. بنابراین بهتر است که کل فایل خروجی را در قالب فایل WORD ذخیره کنیم و توضیحات خود را در بین جداول و نمودارها بنویسیم.

امیداوارم این نوشته یک دید کلی نسبت به SPSS به شما داده باشد. اینکه SPSS  چیست و چه کاری انجام می دهد و یا قرار است ما چه کاری با این نرم افزار انجام دهیم.

پنجره ویرایشگر داده در SPSS

پنجره ویرایشگر داده یا همان Data view یکی از چهار پنجره اصلی در SPSS  است. این تنها پنجره ای است که همیشه هنگامی که در حال اجرای نرم افزار SPSS هستیم، باز است. این پنجره با یک علامت قرمز در سمت گوشه چپ پنجره شناحته می شود.

Description: http://spss19.ir/image/data%20view%20s.jpg

پنجره Data editor داری دو برگ نشان در گوشه گوشه سمت چپ پایین می باشد. ما می توانیم برای بررسی مقادیر داده ها بر روی Data view کلیک کنیم. انتخاب گزینه Variable view اطلاعاتی را درباره مفهوم داده ها به ما نشان می دهد.

Description: http://spss19.ir/image/data%20view1%20s.jpg

بررسی جزئیات پنجره Data Editor

بیایید نگاهی دقیقتر به اجزاء پنجره Data Editor بیندازیم. توصیه می کنم برای یادگیری بهتر فایل از فایل  employees.sav که بر روی سی دی همراه این کتاب است استفاده کنید.  اگر نرم افزار SPSS را بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اید می توانید از پوشه simple فایل را اجرا کنید. پس از انجام این کار پنجره ای مشابه شکل زیر را خواهید دید.

SPSS Data View

Description: http://spss19.ir/image/spss%20data%20view%20s.jpg

Description: http://spss19.ir/image/b1.png  نوار ابزار SPSS شامل برخی ابزار مفید است. شما می توانید برخی از آیتم های نوار ابزار را حذف و یا برخی از آیتم ها را به آن اضافه کنید. این کار بسیار ساده است و می‌تواند سرعت کار شما را بهبود بخشد.

Description: http://spss19.ir/image/b2.png  در این پنجره ستونها نشانگر متغیر ها هستند. نام متغیر ها در بالای ستون ها نمایش داده می شود مانند متغیر “gender”  که در شکل نشان داده شده است.

Description: http://spss19.ir/image/b3.png  پاسخ ها بصورت ردیفی نمایش داده می شود. این ردیف ها نمایش دهنده پاسخ های افراد و یا نتایج آزمایش ها و یا بررسی ها می باشد.

Description: http://spss19.ir/image/b4.png  داده های داخل سلولها مقادیر داده نامیده می شوند.

Description: http://spss19.ir/image/b5.png  می توان با کلیک بر روی آیکون Description: http://spss19.ir/image/spss-freeze-columns-icon.png  در سمت راست پنجره و کشیدن آن به سمت چپ پنجره را به طور عمودی به دو قسمت تقسیم کنید. به همین ترتیب می توانید پنجره با کلیک بر روی Description: http://spss19.ir/image/spss-freeze-rows-icon.png  در حاشیه پائین پنجره و کشیدن آن به سمت بالا، پنجره را به طور افقی به دو قسمت تبدیل کنید. تقسیم پنجره امکان مشاهده پاسخ ها و یا متغیر ها را بطور همزمان فراهم می سازد.

Description: http://spss19.ir/image/b6.png  می توان با کلیک بر روی برگ نشان های Data view و Variable view در سمت چپ و پائین بین این پنجرها حرکت کنید. برای حرکت سریعتر بین این پنجره ها می‌توانید از کلید میانبر Ctrl + t استفاده کنید.

Description: http://spss19.ir/image/b7.png  نوار وضعیت اطلاعت مفیدی را درباره داده ها در اختیا ما می گذارد.

اینها عناصر اصلی پنجره Data view  بودند. حال به جزئیات پنجره Vriable view  می‌پردازیم. پس از کلیک بر روی Variable view پنجره ای مانند شکل زیر باز می شود.

SPSS Variable View

Description: http://spss19.ir/image/spss-data-editor-variable-view%20s.png

 

Description: http://spss19.ir/image/b1.png  بعد از انتخاب Vriable view هر متغیر در یک سطر نشان داده می شود. در اینجا متغیر ها و مقادیر آنها نمایش داده می شوند.

Description: http://spss19.ir/image/b2.png  در اینجا ستونها نشان دهنده گزینه های متغیر ها می باشد. گزینه هایی مانند نام متغیر، برچسب و نوع متغیر ها.

  • سلولها حاوی گزینه های مقادیر هستند برای مثال عرض متغیر چهارم همانگونه که در شکل می بیند 8 کاراکتر است.

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 
 
 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت