ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

نحوه نگارش طرح پژوهشی

انتخاب موضوع: در آغاز پژوهش، ابتدا باید موضوع پژوهش را یافت و تعریف روشنی از آن ارائه کرد. موضوع انتخاب شده می بایست عملی، مورد علاقه و در تخصص پژوهشگر باشد. همچنین موضوع باید تحدید شده باشد شامل تحدید حوزه ای، تحدید مکانی و تحدید زمانی. برای انتخاب یک موضوع مناسب و پرسش های کلی پژوهش می توان از منابع زیر استفاده کرد:

- تجربه و علایق شخصی

- پژوهش های دیگران

- کتاب های مرجع، دائره المعارف و مرورها یا گزارش های ویرایش شده ی پژوهش ها

- منابع خارج از حوزه یا رشته ی مورد مطالعه

- همایش ها، گرد همایی ها و ... که دعوت به ارائه مقاله می کنند

- عنوان ها یا موضوع های پژوهشی که توسط موسسه های دولتی یا غیر دولتی ارائه می‌شوند.

شناخت و تعمیق موضوع: پس از انتخاب موضوع لازم است که با نگاه به آن از زوایای مختلف، و تلاش جهت تعریف ویژگی های ممیز آن و ارائه راه حل های امکان‌پذیر و بطور کلی شناخت بیشتر و تعمیق آن، ظرافت ها و زیر و بم های موضوع را روشن کرد. به این منظور مشورت با اساتید و افراد آگاه و کسانی که موضوع مشابهی را مطالعه نموده اند می‌تواند مفید واقع شود.

محاسبه بودجه پژوهش: تعیین و محاسبه بودجه پژوهش مستلزم در نظر گرفتن دو واقعیت اجتناب ناپذیر است1) میزان کار و هزینه هایی که در طرح می بایست صرف شود و 2) سقف بودجه ای که برای انجام طرح وجود دارد. در محاسبه بودجه پژوهشی لازم است چند نوع بودجه در قالب جدولهایی محاسبه و در نهایت با جمع آنها بودجه کل تعیین گردد. این بودجه ها عبارتند از :

1) هزینه یا بودجه پرسنلی که در آن کلیه افراد و تخصص های لازم برای انجام پژوهش و میزان ساعات کار آنها و حق الزحمه آنها بر اساس هر ساعت کار تعیین و سپس با ضرب و جمع ارقام، بودجه کل پرسنلی مشخص می گردد.

2) هزینه یا بودجه آزمایش ها، تجهیزات و خدمات تخصصی، بسته به نوع طرح، وسایل و تجهیزات غیر مصرفی مانند رایانه، پرینتر، اسکنر، دوربین و ... را با ذکر تعداد و مبلغ ذکر می کنیم. وسایل ذکر شده می بایست با منطق پژوهش سازگار باشد.

3) هزینه یا بودجه ی لوازم مصرفی و سایر هزینه های اجرایی: لوازمی مانند سی دی ، نوشت افزار ، تایپ و تکثیر و ... در این قسمت لیست و محاسبه می گردد.

4) هزینه یا بودجه مسافرت که در آن هزینه های مربوط به سفر اعم از برون کشوری، برون شهری و بین شهری با ذکر نوع وسیله نقلیه و هزینه های مربوط به اقامت مانند محل اسکان و خوراک و غیره ذکر می گردد.

5) هزینه‌های متفرقه که در آن کلیه هزینه هایی که امکان ذکر آن در قسمتهای قبلی وجود ندارد ذکر می شود مانند خدمات مربوط به ترجمه، مشاوره، و موارد پیش بینی نشده مانند تورم، بیمه ، مالیات و رخدادها.

پس از انجام محاسبه های کل پژوهش، جمع کل تمام جدول ها را در قالب جدول جمع بودجه پژوهش نوشته و بدین ترتیب بودجه پیشنهادی بدست می آید.

تبدیل موضوع به موضوع قابل پژوهش: بهترین راه بررسی نظام‌مند یک موضوع تبدیل آن به پرسش یا پرسش های قابل بررسی است.

تهیه طرح پژوهش: پس از طرح و تدوین مسأله و تعیین عوامل و پارامتر های پژوهش، شیوه‌های انجام عملی آن باید مشخص گردد. طرح پژوهش توصیف نحوه ی انجام هر مرحله از پژوهش و چگونگی نیل به هدف و نیز برآورد هزینه ها و زمانبندی است. مراحل علمی طرح پژوهش عبارتند از :

1) تعیین موضوع و بیان مسئله

2) بیان هدف های پژوهش

3) بیان اهمیت و ضرورت پژوهش

4) تدوین و بیان فرضیه ها

5) تعریف متغیر ها یا مفهوم‌ها

6) سنجش یا تعیین روش و ابزار جمع آوری اطلاعات و داده ها

7) تعیین جامعه پژوهش، نمونه، نمونه گیری و حجم نمونه

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 
 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت