ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

پنجره Output Viewer در SPSS

پنجره Output Viewer  پنجره ای است که حاوی همه خروجی هایی است که ما ایجاد کرده ایم. معمولی ترین  آیتم های خروجی جداول و نمودارهایی هستند که ساختار داده ها را توصیف می کند. پنجره Output Viewer هنگامی که ما خروجی ها را ایجاد می کنیم بطور خودکار باز می شود. این پنجره با آیکون بنفش رنگ  Description: http://spss19.ir/image/spss-viewer-icon.png (یا  Description: http://spss19.ir/image/spss-output-window-old-icon.png  در ورژن های قدیمی تر نرم افزار) مشخص می شود.

مثالی از پنجره خروجی  SPSS

 توصیه می کنم فایل employees.sav  را از روی سی دی  و یا از پوشه samples   آنرا اجرا کرده و با این آموزش همراه باشید. این فایل را ترجیحاً از طریق پنجره Syntax Editor که قبلاً آموزش دادیم، باز کنید. در این مرحله، شما دو پنجره باز در SPSS   دارید: پنجره Data Editor و پنجره Syntax Editor حال دستور زیر را به آخر فایل Syntax  اضافه کنید.

سپس دستور Frequencies job_satisfaction  را انتخاب و با استفاده از کلید میانبر Ctrl + r آنرا اجرا کنید. با انجام این کار یک پنجره خروجی باز خواهد شد که حاوی خروجی فرمان frequencies می باشد. مانند شکل زیر:

Description: http://spss19.ir/image/spss-output-viewer-window-screenshot%20s.png

اولاً توجه داشته باشید که پنجره Output Viewer دارای دو قسمت است. قسمت سمت چپ طرح کلی محتویات خروجی را نشان می دهد و قسمت سمت راست خروجی واقعی را نشان میدهد. این طرح کلی محتویات خروجی نشان می دهد که آیتم های خروجی مانند جداول و نمودارها  بر اساس ساختار درختی سازماندهی شده اند. آیتم های خروجی در هر دو قسمت قابل انتخاب شدن هستند. برای انتخاب چندین گزینه در حالی که  بر روی آیتم های مورد نظر کلیک می کنید کلید shift  یا Ctrl  را پایین نگه دارید. در پنجره سمت چپ همه آیتم های یک شاخه را می توان با کلیک بر روی آیکون Description: http://spss19.ir/image/spss-output-viewer-window-select-items.png  به صورت یکجا انتخاب کرد.

همچنین همه آیتم ها ی یک شاخه را می توان با کلیک بر روی آیکون Description: http://spss19.ir/image/spss-output-viewer-window-hide-items.png  مخفی نمود. برای حذف آیتم ها، آنها را انتخاب و کلید delete را بر روی صفحه کیبورد فشار دهید.

فایل های خروجی SPSS

در آموزشهای قبلی دیدید که فایلهای پنجره Data Editor می توانند به عنوان فایل داده  SPSSذخیره شوند. به همین ترتیب محتویات پنجره syntax editor می‌توانند به عنوان فایل های Syntax  (فایل sps.) ذخیره شوند. به طور مشابه همه محتویات پنجره Output Viewer  می توانند به عنوان فایل خروجی SPSS ذخیره شوند. در ورژن های جدید SPSS  از پسوند (SPss Viewer ) spv. استفاده می شود. در ورژن های قدیمی SPSS  برای فایلهای خروجی از پسوند .spo (SPss Output). استفاده می شد.

محدودیت های فایلهای خروجی  SPSS

فایلهای خروجی SPSS به ندرت برای ارائه نتایج استفاده می شوند. دلیل اصلی آن هم این است که چنانچه دریافت کننده گزارش برنامه SPSS را بر روی سیستم خود نصب نکرده باشد، نمی تواند فایل را باز کند. همچنین این فایلها حاوی متن های توضیحی کاملی هستند که نیازی نیست در گزارش آورده شود. هر چند از نظر فنی می توان متون، سربرگ و تصاویری را به فایل خروجی اضافه کرد. برا ی انجام این کار همانگونه که در شکل زیر نشان داده شده است می توانید از منوی Insert گزینه New text را انتخاب کنید.                                

Description: http://spss19.ir/image/spss-output-viewer-window-insert-text%20s.png

 با این حال به نظر من این کار تا حدودی مشکل است و راهی برای اینکه بتوانیم یک طرح مناسب برای فایلهای خروجی ایجاد کنیم، وجود ندارد.

گزارش نتایج  SPSS

همانطور که قبلاً  عرض کردم شما احتمالاً مایل نیستید که گزارش نتایج تحلیل خود را در قالب فایلهای SPSS  ارائه کنید. پس راهکار مناسب برای ارائه گزارش تحلیل چیست؟

برخی از کاربران فایلهای گزارش خود را در قالب فایل Word  ارائه می کنند . در این مورد احتمالاً شما مایلید که با استفاده از فرمان Copy و Paste آیتم های خروجی را در فایل خود کپی کنید. اگر نتیجه این کار مورد پسند شما واقع نشد شمامی توانید بر روی آیتمی که می خواهید کپی کنید راست کلیک کرده و گزینه  Copy Special  را انتخاب و برای جداول گزینه Rich Text   و برای نمودارها گزینه  Image را انتخاب کنید. این کار در شکل زیر نشان داده شده است.  

Description: http://spss19.ir/image/spss-output-viewer-window-copy-paste%20s.png

راه دیگری نیز برای این کار وجود دارد و آن انتخاب گزینه Export  از منوی  File است. مزیت استفاده از این روش این است که می توانید با انتخاب گزینه Paste فرامین مربوط به ارسال آیتم های خروجی به فایل Word را در فایل Syntax ذخیره کنید. اگر شما به اصلاح و اجرای مجدد فرامین نیاز داشته باشید با استفاده از این فایل می توانید به خوبی خروجی را مجدداً در فایل Word وارد کنید.

 حرف آخر

تا اینجا ما پنجره های اصلی SPSS را بررسی کردیم. اولین پنجره، پنجره Data Editor بود که دو جزء اصلی این پنجره را بررسی کردیم این دو جزء مقادیر داده ها و معنا و مفهوم متغیر ها بود. دومین پنجره، پنجره Syntax بود که می توانستیم بوسیله این پنجره فرامین SPSS شامل باز کردن فایلها، ویرایش داده ها، تحلیل و ذخیره فایلهای خروجی را اجرا کنیم. سومین پنجره نیز پنجره Output Viewer بود که در همین آموزش آن را بررسی کردیم.

ان شاءالله در آموزشهای بعدی به نحوه عملکرد این سه پنجره در تجزیه و تحلیل داده ها می‌پردازیم.

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل آماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت