ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

پنجره Syntax در SPSS

پنجره ویرایشگر Syntax دومین پنجره از سه پنجره اصلی SPSS  است. در این پنجره ما می توانیم دستورات SPSS را برای باز کردن فایلها، ویرایش داده ها، تولید نتایج و در نهایت ذخیره فایلها اجرا کنیم. پنجره ویرایشگر Syntax با یک آیکون نارنجی Description: http://spss19.ir/image/spss-syntax-editor-icon.png  در گوشه سمت چپ و بالای پنجره شناخته می شود.

Description: http://spss19.ir/image/spss-syntax-editor-title-bar%20s.png

اکنون SPSS را بدون باز کردن فایل داده اجرا کنید. برای باز کردن فایل داده می‌توان بر روی فایل دوبار کلیک کرده و یا بوسیله موس و کشیدن و رها کردن در پنجره Data Editor آنرا باز کرد. اما در اینجا می خواهیم با روشی کاملاً متفاوت این کار را انجام دهیم. در نگاه اول ممکن است که این روش بسیار پیچیده جلوه کند اما استفاده از این روش باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما خواهد شد.

از طریق منوی File و انتخاب زیر منوی New گزینه Syntax را انتخاب کنید. همچنین می توانید با کلیک بر روی آیکون Description: http://spss19.ir/image/spss-new-syntax-window-icon.png (یا  Description: http://spss19.ir/image/spss-new-syntax-old-icon.png در نسخه های قدیمی ترSPSS ) بر روی نوار ابزار، پنجره Syntax  را باز کنید.

در این مرحله شما می توانید دستورات SPSS را برای باز کردن فایل داده تایپ کنید. اما دقیقاً چه چیزی را باید تایپ کرد؟ خوب در اینجا منوهای SPSS به کمک شما می آید. برای اینکار از منوی File، زیر منوی Open و انتخاب گزینه Data  فایلی را که می‌خواهیم باز کنیم را انتخاب می کنیم سپس بجای open بر روی دکمه Paste کلیک می کنیم. می بینیم که دستورات مورد نظر به طور خودکار در پنجره Syntax  وارد می‌شود.

Description: http://spss19.ir/image/spss-open-data-dialog%20s.png

پس از انجام این کار پنجره Syntax چیزی شبیه به شکل زیر را نشان می دهد. (فایل داده هنوز باز نشده است).

Description: http://spss19.ir/image/spss-get-file-command-in-syntax-editor%20s.png

تا کنون ما یک دستور برای باز کردن فایل داده ایجاد کرده ایم اما هنوز این دستور را اجرا نکرده ایم. برای اجرای این دستور ابتدا دستوری را که می خواهیم اجرا کنیم انتخاب می‌کنیم. برای انتخاب دستور از موس و یا از کلید F2 استفاده می کنیم. این کلید دستوراتی را که مکان نما در آن قرار دارد را انتخاب می کند. سپس با استفاده از کلید Ctrl + r و یا انتخاب آیکون سبز رنگ Description: http://spss19.ir/image/spss-run-syntax-arrow.png   بر روی نوار ابزار دستوری را که در مرحله قبل انتخاب کرده بودیم را اجرا می کنیم.

بعد از باز کردن یک فایل داده معمولاً می خواهیم داده ها را بررسی، ویرایش و یا تجزیه و تحلیل کنیم. راه مناسب برای این کار اضافه کردن دستورات دلخواه به انتهای پنجره ویرایشگر Syntax  بوسیله تایپ کردن و یا استفاده از گزینه Paste می باشد. فایل های Syntax با پسوند sps. ذخیره می شوند. فایلهای Syntax  از نوع فایلهای متنی ساده هستند. این بدان معنی است که ما نمی توانیم سایز فونت ها یا نوع آنها را تغییر دهیم و یا سایر خصوصیت فونتها مانند Boldface  و یا Italics را انتخاب کنیم. اما خبر خوب این است که شما برای باز کردن فایلهای Syntax به SPSS نیاز ندارید و می توانید این فایلها را در Notepad و یا حتی در مرورگرهای اینترنت باز کنید.

استفاده و ذخیره فایلهای Syntax بهترین راه برای کار با SPSS است. از روی این فایل مشخص است که شما دقیقاً چه کاری را روی فایل داده انجام داده اید. که می توانید آنرا مورد بازبینی قرار داده و ازصحیح بودن انجام  کار خود مطمئن شوید و در صورت نیاز تغییراتی را در این فایل داده و فایل را مجدداً اجرا کنید. ان شاءالله در آموزش های بعدی دلایل دیگری را در خصوص اینکه چرا باید  از فایلهای Syntax استفاده کنیم را بیان خواهیم کرد. تا به حال ما دو پنجره از سه پنجره اصلی SPSS  را شرح دادیم. ان شاءالله در آموزش بعدی سومی پنجره اصلی را که پنجره Output Viewer می باشد را بررسی خواهیم کرد.

 

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل آماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

 
 
 

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت