ورود کاربر

تحلیل آماری با spss

شما اینجا هستید

خانه

پنجره ویرایشگر Syntax در SPSS

جدول خروجی که در بالا نشان دادیم بوسیله اجرای دستور Descriptive Statistics از منوی Analyze ایجاد شده بود. در SPSS گزینه دیگری نیز برای اجرای دستورات وجود دارد. در SPSS ما میتوانیم پنجره سومی را نیز به نام پنجره ویرایشگر Syntax باز کنیم. در این پنجره ما می توانیم دستورات مورد نظر را تایپ کرده و آنها را اجرا کنیم. برای مثال دستور Descriptive را از طریق این پنجره اجرا می کنیم. اجرای این دستور از طریق پنجره Syntax دقیقاً همان نتایجی را به ما می دهد که از طریق اجرای دستورات در منوی Spss بدست آوردیم.

Description: http://spss19.ir/image/syntax2%20s.jpg

علاوه بر این که می توانیم دستورات را در پنجره Syntax  تایپ کنیم، در بیشتر منوها و پنجره های SPSS گزینه ای بنام pasted در کنار گزینه ok وجود دارد که می توان با انتخاب این گزینه دستورات را مستقیماً در پنجره Syntax وارد نمود. ممکن است بپرسید که چرا باید از پنجره Syntax استفاده کنیم در حالی که SPSS منوهایی به این خوبی دارد.

نکته اساسی در استفاده از Syntax این است که Syntax را می توان ذخیره، ویرایش و اصلاح نمود و آنرا بین پروژه های مختلف و یا کاربران دیگر به اشتراک گذاشت. فایل Syntax باعث می شود که کار تحلیل شما قابل تکرار باشد و اگر کسی در مورد نتایج شما تردید داشت می توانید بوسیله این فایل نشان دهید که دقیقاً شما چه کاری را انجام داده اید و در صورت نیاز فایل را اصلاح و دوباره اجرا کنید.

 

از توجه شما سپاسگزارم.

دکتر مجتبی فیاض: مدرس دوره های تحقیق، پژوهش و تحلیل اماری

آدرس ایمیل من: mojtaba_fayaz@yahoo.com

شماره همراه: 09131171497

ارتباط با ما

دکتر مجتبی فیاض

همراه : ۰۹۱۳۱۱۷۱۴۹۷

ایمیل:mojtaba_fayaz@yahoo.com

سامانه پیام کوتاه:۳۰۰۰۶۱۳۲۰۰۸۰۰۰

کانال تلگرام: spss19withfayaz@

اینترنت پر سرعت ایران گیت